V posledních letech se solární energie stává jednou z nejvyhledávanějších alternativ elektrických zdrojů pro rodinné domy. Instalace solárních panelů může výrazně snížit vaše náklady na elektřinu (až o 80%) a přispět k ochraně životního prostředí. Ale jak vybrat ten správný solární panel pro váš rodinný dům? V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit.
1. Zaměřte se na členitost a typ střechy
Pokud máte čistou střechu (bez střešních oken, vikýřů atp...) s minimem stínění, jistě oceníte větší (nejčastěji 2300 x 1150 mm.) a výkonnější panely (standardně 500 až 550 Wp), které vyžadují menší množství kotevního materiálu a vy tak ušetříte materiál na přichycení na střechu. Naopak domy s hodně členitými střechami se budou muset vydat cestou menších (obvykle 1700 x 1000 mm.) méně výkonných panelů (cca. 400 Wp). Výsledek bude v obou případech stejný. Větší množství menších panelů, vyrobí stejně elektřiny, jako menší množství větších, pouze bude taková montáž časově a materiálově náročnější. Nejdůležitější však je, aby bylo zajištěné, že panely nebudou instalovány ve stínu (strom, vysoký dům souseda atp...)
2. Udělejte si jasno, jaký typ panelu hledáte
Existují 2-3 hlavní typy solárních panelů, které jsou na trhu k dispozici:
- Monokrystalické solární panely: Mají obvykle vyšší účinnost (20-23%), v dnešním světě mají naprosto dominantní pozici a čas ukázal, že je to nejlepší cesta pro běžného vlastníka rodinného domu. Panely najdete v různých rozměrech, výkonech i barevných provedeních a je pouze na Vás, které si vyberete.
- Polykrystalické solární panely: Technologicky starší (původní) panely, které se dříve instalovaly a dnes již nemají praktické využití. Mají běžně nižší účinnosti (15-17%), oproti monokrystalickým panelům vyžadují větší plochu na instalaci (tedy i materiál na uchycení), což prodražuje jejich pořízení a jejich v podstatě jedinou výhodou dříve byla nižší pořizovací cena.
- Bifaciální solární panely: Jsou novinkou na trhu, která se prosazuje především v průmyslové sféře v solárních parcích. Díky svému skleněnému tělu panely dokážou vyrobit o 5-10% více elektřiny, než je jejich udávaný výkon, je však třeba říci, že na běžných šikmých střechách, tato technologie prakticky nefunguje, protože odrazová plocha je špatná. Jejich nepatrně vyšší výkon, je tak vykoupen v praxi vyšší pořizovací cenou samotných panelů, vyšším zatížením střechy a standardně panely vyžadují i vyšší investice do uchycení na střeše.
3. Nenechte se zmást účinností a výkonem panelů
Při výběru solárních panelů není příliš důležité sledovat jejich účinnost, spíše bychom doporučili sledovat výkon. V dnešní době to velmi často jde ruku v ruce dohromady. Moderní monokrystalické panely bývají obvykle výkonnější, účinnější i větší než jejich předchůdci. Základním parametrem by tak měl být výkon panelu. Protože jak jsme už řekli výše, s klesajícím výkonem panelu, je potřeba použít více panelů, aby se dosáhlo požadovaného výkonu elektrárny (obvykle 5 až 10 kWp), což s sebou nese extra náklady na samotnou instalaci.
4. Záruky a certifikace solárních panelů - TIER 1
Výrobci Před nákupem solárních panelů si důkladně zkontrolujte záruky a certifikace. Většina kvalitních výrobců poskytuje záruku na výkon panelu po dobu 25 let a záruku na výrobní vady obvykle po dobu 10-15 let. Kategorie panelů TIER 1 zaručuje, že panely splňují přísné standardy kvality a bezpečnosti.
5. Orientace a sklon střechy pro solární panely
Optimální orientace pro solární panely je směrem na jih, ale mohou být instalovány také na východní nebo západní straně. Sklon střechy by měl být v úhlu mezi 30 a 40 stupni, což je ideální pro maximální absorpci slunečního záření. Pokud máte plochou střechu, můžete panely instalovat na speciální přizvedávací systémy , které zajistí dostatečný sklon (10-30 stupňů).
6. Porovnání nabídek dodavatelů solárních panelů
Před konečným rozhodnutím o dodavateli solárních panelů si porovnejte nabídky od různých firem. Zjistěte si reference a zkušenosti od předchozích zákazníků. Ujistěte se, že dodavatel poskytuje komplexní služby, včetně odborné montáže a pozáručního servisu, my jsme na trhu více než 3 roky a máme za sebou přes 500 instalací na českém trhu. Zároveň dodáváme zboží koncovým zákazníkům do ČR a SK a zajišťujeme i rozšiřování stávajících systémů Solax, GoodWe a Sofar.
7. Ověřte si, jestli nemáte nárok na dotaci z programu Nová zelená úsporám
Investice do solárních panelů může být značná, ale naštěstí existují různé dotační programy, které Vám značnou část peněz ušetřit. Kontaktujte nás a my Vám sdělíme, jaké možnosti se v současné době nabízí. V Česku je řada dotačních titulů, která instalaci solárních systémů zlevní.
Shrnutí
Ideální solární panel na rodinným domě by měl být monokrystalický panel, o výkonu aspoň 450 Wp, orientovaný na jih, východ a nebo západ se sklonem 20-40 st. bez jakéhokoliv stínění. Svět bohužel není ideální, a proto jsme tady my, abychom hledali co možná nejlepší řešení v případech, kdy situace není snadná. Pokud si nejste jisti s návrhem Vašeho systému, zavolejte nám na 723 580 540, zkušení kolegové Vám poradí.